دشمن دوست نما را نتوان کرد علاج

شاخه را مرغ چه داند که قفس خواهد شد؟!

سلام.

اول عاشقانه ای بخوانید تا بعد برسیم به نگفتنی ها:

این مزل ۹ بیتی تقدیم به غزل ۱۸ بیتی ام به پاس همه ی ترکیب های عاشقانه اش..نامت همین که سبز شود بر زبان من
طعم تمشک تازه بگیرد دهان من
من برکه ای زلالم و لب های کوچکت
افتاده اند مثل دو ماهی به جان من
تا بگذرد در آینه سرو روان تو
گل می کند هرآینه طبع روان من
گیسو مگو که جاده ی ابریشم است این
آنک رسد شکن به شکن کاروان من
دامان توست بازدم باغ های چای
پیراهنت تنفس خرماپزان من
در سینه، جای دل، حجرالاسودی توراست
ای چشم هات آینه ی باستان من
هر یک به شکلی از تو مرا دور می کنند
نفرین به دوستان تو و دشمنان من
هر وعده، پشت پنجره.. اندوه ناشتا
چون قرص ماه حل شده در استکان من
***
باید خروسخوان به تماشا سفر کنیم
آماده باش وقت سحر مادیان من...

علیرضا بدیع

طی روزهای گذشته حول و حوش مطلبی که پیش از این درباره ی سریال شهریار نگاشتم دوستانی از سر مهر گفتند و نادوستانی از سر قهر سفتند!

با این حال دست هر دو دور از درد بادا.

البته حس می کنم هنوز ناگفتنی هایی هست که باید برخی بدانند.

صحبت خاله زنک هایی را که جسارت نوشتن نام شان را در بالای مطلب شان ندارند بی پاسخ می گذارم.

نخست در جواب خانمی به اسم صاد باید گفت که اگر دیگری مال تو را غصب کند بی شایبه مشکل از توست. مالت را دو دستی بچسب و همسایه را دزد مخوان. خلق ایرانی جماعت است که تا چیزی را دارد قدرش را نمی داند اما وای به روزی که به طریقی از دست بدهدش. مولانا نمونه ی بارزش... مراسم هفتم و چهلم عزیزان هم که هر ماه می رویم و شاهدش هستیم. عزیزجان! این حرف تو مرا یاد لطیفه ای انداخت که بد نیست با تو در میانش بگذارم: 

بابایی را گفتند چرا دو دستی به میله ی اتوبوس چسبیده ای و روی یکی از صندلی ها نمی نشینی؟  گفت: ۱۰ دقیقه دیگه همین هم گیرم نمی یاد!!

حالا حکایت شما و دفاعیه ات! از سریال شهریار همینه. اگر به زعم شما قرار به شعر و شاعری ست، و اگر قرار بر این است که بین مخاطب و ادبیات که مهجور افتاده پلی زده بشود )که بنده بعید می دانم مقصود تنها همین ها باشد( چرا از بین این همه شاعر گردن کلفت و استخوان دار باید سراغ شهریار رفت؟ آیا شعر معاصر آن قدر بی پدر شده است که حضرت شهریار باید پیش قراول آن باشد؟ عزیز جان! ما حسین منزوی و مهدی اخوان ثالث و احمد شاملو را داریم.

در همین قرن اخیرو در همین خراسان شاعرانی زیسته اند به مراتب از شهریار قدر قدرت تر. عماد خراسانی را مطالعه کن. محمد قهرمان را ـکه سایه اش سبزتر باد- بخوان. صاحبکار و ادیب نیشابوری را بنگر. بنگر تا بدانی که در هر استان چند شاعر به کیفیت شهریار زیسته است.

من منکر نقاط قوت کار کمال خان تبریزی نشدم و نمی شوم که آن اصلن بر عهده ی من نیست و آن را بر گرده ی منتقد های بی رحم تلویزیون و سینما می نهم. روی صحبت من با مسایلی ست که حول محور ادبیات کشورم چرخ می خورد. چرا باید به وجود نازنین ایرج میرزا و عارف قزوینی و... اهانت شود؟ آن هم از طرف کسی که نه ادبیات چی است و نه در حیطه ی ادب  ه را از ب تشخیص می دهد؟ چرا که این را می توان به سادگی از اثرش برداشت کرد. کارگردانی که نداند این بیت:

سر ارادت ما وآستان حضرت دوست

به چه شکل خوانده می شود، چه حقی دارد دلش به حال جماعت شاعر بسوزد؟ جماعتی که نجیب ترین اند.

من هم اگر این حرف ها را می زنم به این روست که شاعر نیستم. که خود را قاطی شاعران نمی دانم. که جایگاه ایشان والاست و من تنها ادعای شعر ساختن دارم و نه ادعای شاعری.

وقتی می بینم مصراع:

از خون سرخ، رنگ شود...

 به صورت:

از خوووون، سرخرنگ شود... خوانده می شود حق دارم که یا در شاعری شهریار شک کنم )که چنین نیست( یا در شعرشناسی یک پرسنل ۲۰۰۰ نفره اعم از کارگردان)در راس همه( و منشی صحنه و دستیار و بازیگران و...  نکته ای را همین جا اضافه کنم: مقصودم این نیست که رسالت درست خوانی یک متن بر عهده ی صدابردار و دستیار و گریمور و فلان و بهمان است منتها اگر یکی و تنها یکی از این خیل خردک اطلاعی از نحوه ی صحیح خوانش شعر داشته باشد وظیفه دارد تا آن را با کارگردان در میان بگذارد.

آری. من نق نقویم و اخلاقم این است زمانی که کارد به استخوانم می رسد. و الا دوستان می دانند که در اکثر مواقع سرم به لاک خودم است و مته به خشخاش نمی گذارم.

هر دوستی رسید گفت این ها پاک حیثیت حتا خود شهریار را به سخره گرفته اند. به جان پاک عارف قسم که شهریار در چشم شاعران ذلیل شد. من خبر دارم که همه می خندند. بابا مردم خر که نیستند. شعور دارند. چشم دارند. عقل هم.

آقای کمال تبریزی! نخست یک تب بُر برای شما تجویز می کنم و پس یکی برای خودم و هفتاد میلیون دیگر برای ملت!

با هیچ سمبه ای در حالیدونی بنده فرو نمی رود که بزرگانی چون ایرج میرزا و ملک الشعرا و عارف نازنین جلو جوانک شاعری به نام شهریار سجده کنند و خاک بوس کف پای اش شوند. با هیچ سمبه ای.

آخ کاش مهدی اخوان ثالث زنده بود.. خدا حسین منزوی را بیامرزاد.

گرچه که اگر هم می بودند تنها به نیشخندی در می گذشتند...

گرچه که من هم ولایتی خلفی برایت نیستم مهدی اخوان ثالث..

گرچه که من شاگرد سر به راه و رامی برایت نیستم حسین منزوی که هرگز ندیدم ات...

گرچه که من تنها یکی آدم ام که نه شاعر است و نه آن قدرها سر به زیر...

 

/ 97 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شعر جوان خراسان

شعر جوان خراسان با شعرهای تکتم افشنگ بروز است...منتظر قدمهای شماییم

علی سلیمانی

سلام حال شما خوبه استاد ... ؟ بعد از مدتها با يه غزل به روز شدم ... منتظر نظرات دلچسبتون هستم ...

محمد

با سلام خدمت شما که این کار ارزشمند را انجام می دهید. مژده به جوانان نیشابوری کاری ارزشمندی دیگر در عرصه وب .شما می توانید در اولین تالار گفتگوی اینترنتی نیشابور ثبت نام کنید واز امکانات این سایت استفاده کنید. www.neyshabur.7forum.net

محمد

با سلام خدمت شما که این کار ارزشمند را انجام می دهید. مژده به جوانان نیشابوری کاری ارزشمندی دیگر در عرصه وب .شما می توانید در اولین تالار گفتگوی اینترنتی نیشابور ثبت نام کنید واز امکانات این سایت استفاده کنید. www.neyshabur.7forum.net

مهسا

سلام. به نظر من فيلم شهريار واقعا لايق اين انتقادها بود.ولي شما يه خورده با لحن كلامي تند پيش رفتيد و حتي جايي براي گفتن اين موضوع كه اين فيلم با همه نقصاني كه داشت تا حدودي بعضي افراد بي خبر از شهريار رو آگاه كرد, نذاشتيد ناراحت نشي ها ولي تند رفتي ![قهر] اميدوارم از حرفام ناراحت نشده باشي. [گل][خداحافظ]

سارا

من خوشن نيومد

حبیب

سلام بزرگوار ! من در بعضی موارد مطرح شده با شما هم عقیده نیستم . سریال شهریار به شهریار ظلم کرد و حتی صدای خانواده اش را هم درآورد ... عماد هم شاعر خوبی است اما در حد و اندازه های شهریار نیست . دلایلی هم هست که ... بدورد و با احترام به شما و شعرهایتان که دوستشان دارم اگرچه هنوز حبسیات را گیر نیاورده ام ...

دخترباران

چقدراین متنتون زیبا بود... چه قلم شیوایی دارین...[گل]