شبي در برت گر بر آسودمي ،            سر فخر بر آسمان سودمي

قلم در كف تير بشكستمی                

 كلاه از سر ماه بربودمي

جمال تو گر زانكه من دارمي ،              

 بجاي تو گر زانكه من بودمي ،

به بيچارگان رحمت آوردمی                 

 به دلدادگان بر ببخشودمي

«

ابوالقاسم فردوسي »

جالب است

! غزل _ اين خلف دختِ شعر _ دست از سر حماسه سرايي چونان « ابوالقاسم فردوسي » هم بر نداشته است و او را نيز مجبور به مغازله با خويشتن كرده است .

و من شاعري را سراغ ندارم كه در طول حيات ادبي اش اسير غمزه هاي اين ساحره نشده باشد

اين جا سوالي مطرح مي شود كه سال ها ست ذهن غزلخوانان و غزلسرايان را متوجّه خود مي كند و آن اينكه

: چه چيزي باعث مي شود كه اين قالب در طي قرون همچنان همگان را مسحور خويش كند و روز به روز بر تعداد شيفتگانش افزوده شود و يا به عبارتي ديگر ، غزل چه ارجحيّتي بر ديگر قالب هاي شعري دارد كه امروزه نه تنها مانند خيلي از قالب هاي رايج در گذشته از دهان نيفتاده است ، بلكه روز به روز بيشتر در دهان ها مي افتد!! ؟

بدون شايبه مي توان گفت كه در دهه هاي اخير غزل بيش از ساير قوالب مورد توجّه قرار گرفته است و اين برمي گردد به دلايلي كه در زير به طور گذرا به آن ها اشاره خواهم كرد

به نظر من به اين قضيه از چند بعد مي توان نگاه كرد كه مهمترين آن ها عبارتند از

:

1 _

شكل ظاهري ( قالب )

2_

درونمايه و محتوا

1_

قالب :اگر خواسته باشم به طور خلاصه راجع به اين مهم توضيح بدهم بايد به نكته اي كليشه اي اشاره كنم و آن هم اينكه اعتدال در هر زمينه اي لازم و مطلوب ترين آن از نظر عقلاني است . غزل نيز از اين نكته مستثني نيست و همانطور كه مي دانيم ، اين قالب عمدتن قالبي ست متوسط ( از نظر اندازه ) كه هم گنجايش اشعاري با درونمايه ي پند و نصيحت _ كه معمولن داراي ابيات كمتري ست _ را دارا مي باشد وهم ظرفيت شعرهاي داستانواره ( روايي ) كه معمولن طولاني تر مي باشند .

به طور مثال رباعي ، جدا از اينكه محدوديت محتوا دارد و اكثرن براي مضامين فلسفي به كار مي رود ، از لحاظ قالب نيز محدود است و همانطور هم كه از نامش بر مي آيد ، نمي تواند از

4 مصرع _ آن هم با وزن مشخّص _ بيشتر شود .

دوبيتي هم كه به مثابه ي رباعي ست و از اين لحاظ مرخّص

.

مثنوي از نظر ظاهري اكثرن داراي ابيات زيادي ست كه امروزه با افزايش اهميّت وقت ، كمتر كسي مدّت ها براي خواندن آن وقت مي گذارد

.

حساب قالب هاي از مد افتاده اي هم مثل

: تركيب بند و ترجيع بند و مسمّط و قصيده هم كه سال هاست مشخّص شده و نهايتن در اين ميان تنها غزل است كه سر فراز بيرون مي آيد .

2_ درونمايه و محتوا : اگر در آثار گذشتگان ، مخصوصن آن هايي كه در قالب غزل سروده شده ست نگاهي از سر تامل بيناندازيم ، به اين نكته پي مي بريم كه غزل ، شايد تنها قالبي ست كه توانايي اين را داشته است كه ميزبان تقريبن تمامي مضامين اعم از : عاشقانه ، عارفانه ، مدحت ، توصيف و تشبيه طبيعت ، سياست ، مذهب ، اندرز و پند ، مصيبت و . . . باشد .

و اين در حالي ست كه به طور مثال " قطعه " مخصوص پند و اندرز و " رباعي " شامل مسايل خلق و فنا و فلسفه مي باشد .

مبتني بر اين اصول و موارد ديگري كه شايد در آينده به بسط آن ها پرداختم ، غزل نه تنها تا كنون و در طي اين 1000 سال ، استوار بر جاي مانده است بلكه با احتمالي نزديك به يقين مي توان گفت كه تا هميشه بشكوه و سترگ بر قلّه خواهد ايستاد .

و در يك كلام :

" غزل غزل است "

و در پايان با عنوان نمونه اي از غزل معاصر _ و نه غزل امروز _ با هم غزلي زيبا را مرور مي كنيم از حضرت عشق " استاد حسين منزوي " :

زن جوان غزلي با رديف " آمد " بود

كه بر صحيفه ي تقدير من مسوّد بود

زني كه مثل غزل هاي عاشقانه ي من

به جسن مطلع و حسن طلب زبانزد بود

مرا زِ قيد زمان و مكان رها مي كرد

اگر چه خود به زمان و مكان مقيّد بود

به جلوه و جذبه در ضيافت غزلم

ميان آمده و رفتگان سرآمد بود

زني كه آمدنش مثل "آ" يِ آمدنش

رهايي نفس از حبس هاي ممتد بود

به جمله ي دل من مسنداليه " آن زن "

و " است " رابطه و " باشكوه " مسند بود

زن جوان نه همين فرصت جواني من

كه از جواني من رخصت مجدّد بود

ميان جامه ي عرياني از تكلّف خود

خلوص منتزع و خلسه ي مجرّد بود

دو چشم داشت _ دو " سبزآبي " بلاتكليف _

كه بر دوراهي " دريا چمن " مردّد بود

به خنده گفت : ولي هيچ خوب مطلق نيست !

زني كه آمدنش خوب و رفتنش بد بود

" حضرت عشق "

حرف در اين حيطه بسيار است و حوصله و زمان ما اندك وناچار به همين مقدار بسنده مي كنم .

اميدوارم توانسته باشم دين خود را و يا به اصطلاح حق مطلب را ادا كرده باشم .

خواهشمندم دوستاني كه اين مقاله چه ! را مطالعه مي فرمايند ، نظراتشان را چه همسو و چه نا همسو با من در ميان بگذارند . مطمينن اين بحث ها و گفتگو ها _ اگر اكنون نه _ در آينده تاثير خود را خواهد گذاشت .

چاكر همه ي شما : عليرضا بديع ( كبريت نيمه سوز )

/ 18 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حجت خسروی

سلام آقا عليرضا در مورد شعرت بايد بگم که من اين شعر رو نشنيده بودم.شعری که من شنيده بودم با قافيه هاي «حامله» و «فاصله» و «مغازله»بود.ولی اين شعر هم خيلی زيبا و بی مشکل بود.يک شعر برات می فرستم.می خوام که نقدش کنی.خواهش ميکنم نقدش کن. « خودکشی » سیگار روشن و شاعـر که می رود تا مرگ/ و فـال و قهـوه ی آخـر کـه می رود تا مـرگ/ و من به چشم شما شاعرانه پُک زده است/ و چـشـم حادثـه نـاظـر کـه می رود تــا مـرگ/ در اســتـکــان عـجـیـبـی شـبـیـه چــشـمـانـت/ فالم نـوشـته: به ظاهر که می رود تـا مرگ!/ شــبـیه دایـره( گــرداب قـهـوه ی چــشـمـت)/ و امـتـداد دوایــر کـه مـی رود تــا مـرگ/ دوباره خودکشی _از نـوع قهوه ایـش_، باز... / سیگار روشن و شاعـر که میرود تا... / یک شعر هم از ایمان کرخی بنویس (غیر از کامل شدیم چون که ...) منتظر نقد شعرم هستم(خیلی). به امید موفقیت های بیشترت. بای !!!

سعید رضادوست

سلام،از خبر انفجار قلبم متلاشی شد.اميدوارم برای بچه ها اتفاقی نيفتاده باشد.از قول من به آقای صفادل تسليت بگو.

آس و پاس

سلام خوبي بلاگ خوشگلي داري وجالب مينوسي. از روزي که تو رفتي پريده رنگ شادي / اما خورشيد مي تابه مثه يه روز عادي/ چطور هنوز پرنده داره هواي پرواز/ چطور هنوز قناري سر مي ده بانگ آواز/ مگر خبر ندارن تو رفتي از کنارم... به چشم خسته من آسمون از سنگ شده/ لعنت براين تنهايي دلم برات تنگ شده دلم برات تنگ شده... راستي update کردم: بيا تا ببينم اون نگاه تورو *** بيا تا ببوسم روي ماه تو رو

آس و پاس

سلام خوبي بلاگ خوشگلي داري وجالب مينوسي. از روزي که تو رفتي پريده رنگ شادي / اما خورشيد مي تابه مثه يه روز عادي/ چطور هنوز پرنده داره هواي پرواز/ چطور هنوز قناري سر مي ده بانگ آواز/ مگر خبر ندارن تو رفتي از کنارم... به چشم خسته من آسمون از سنگ شده/ لعنت براين تنهايي دلم برات تنگ شده دلم برات تنگ شده... راستي update کردم: بيا تا ببينم اون نگاه تورو *** بيا تا ببوسم روي ماه تو رو

natasha

اصلا باورم نميشه شما اينقدر اطلاعات داشته باشی. زيبا بود.

مصطفی

[ماچ]من هم شعر را دوست دارم سر هم به فقیر فقرا بزنید[خجالت]

فاطمه خانی زاده

مقاله ی شما مفید بود

سلام

سلام خوش باشید مصرع به جملۀ دل من مسندالیه «آن زن» نباید به جملۀ دل من مسندالیه [بود] «آن زن» باشد. بدرود

حمیده سادات غفوریان

سلام آقای بدیع خوشحالم که مهمانتون هستم. من یکی از مجموعه های شما رو خوندم و تا به حال چند غزل ازتون شنیدم به نظر من اکثر اشعارتون درعین شیوایی وخوش ساختار بودن مفاهیم زیبایی هم دارند. خوشحال میشم اگر وقتی بگذارید واشعار من رو بخونید واگر مجالی بود من رو از نقطه نظراتتون آگاه کنید. درحال حاضر وبلاگم به روز نیست اما درسایت شعرنو چند شعر دارم. منتظرتون هستم. وقتی درخت وباد هم آغوش میشوند گنجشک ها چه ساده فراموش میشوند... ((بهشت نصیبتان))