در کمین تو بسی عیب شماران هستند

سینه پر درد ز تو کینه گدازان هستند

داغ بر سینه ز تو سینه فکاران هستند

غرض این است که در قصد تو یاران هستند

              باش مردانه که ناگاه قفایی نخوری

              واقف کشتی خود باش که پایی نخوری

                                       « وحشی بافقی »

 

س

ل

ا

م

 

 

   روز ۱۶ تیرماه در خانه ی هنرمندان ایران جلسه ی نقد مجموعه ی حبسیه های یک ماهی با حضور تعدادی از دوستداران برگزار شد . در زیر خلاصه ی این نشست را از زبان روزنامه ی قدس ( ۱۸ تیر ) مرور خواهید کرد .

نشست نقد مجموعه شعر «حبسیه های یک ماهی که دل به دریا زد» ؛

                                                          

گروه هنر:

...                                                            


در این نشست حمیدرضا شکارسری، شاعر و منتقد در خصوص ویژگیهای زبانی و تصویری غزلهای مجموعه «حبسیه های یک ماهی که دل به دریا زد» صحبت کرد.
همچنین نقدی که سیامک بهرام پرور بر این مجموعه نوشته بود توسط مریم جعفری قرائت شد.
بهرام پرور با اشاره به اینکه غزل بدیع، غزل کشفهای تصویری پیاپی همراه با حرکتهای ظریف در فرم است، تأکید کرد: تصویرپردازی بدیع حد و مرزی ندارد و او حتی از مسایل ساده نظیر باورهای عامیانه برای ایجاد تصاویر سود می برد.
وی با اشاره به اینکه بدیع به سمت یافتن لحن خاص خود در شعر در حرکت است اضافه کرد: زبان شعری او متعلق به ادبیات کهن فارسی است و او در بسیاری از غزلهایش زبانی نسبتاً باستان گرا را به خدمت می گیرد، اما از سوی دیگر همواره به دنبال حفظ هماهنگی واژگان خود است.
بهرام پرور طنز ظریف بدیع را متکی به خیال پردازی و دارای ویژگی گسترش به تمام متن ارزیابی کرد و در عین حال پاره ای آسانگیری های زبانی شاعر جوان را یادآور شد.
محمدرضا شالبافان نیز در این نشست در سخنانی با تقسیم بندی مجموعه یاد شده به دو بخش، دفتر اول را متکی بر نگرش فلسفی کلاسیک ارزیابی کرد که در آن انسان، خویش را مرکز جهان می پندارد.
وی دفتر دوم را به لحاظ عینیت گرایی و بروز شدن ابزارهای شاعری بدیع موفق تر ارزیابی کرد و از اینکه شاعر در آثار جدیدش به دنبال پیگیری سروده های بخش دوم این مجموعه نیست، ابراز تأسف کرد.
شالبافان همچنین از فخامت به عنوان یکی از عناصر شعری حاضر در غزلهای بدیع نام برد.
آرش شفاعی منتقد دیگر نشست با بیان تاریخچه ای از سیر تطور غزل جوان خراسان گفت: بدیع و همنسلان او از تجربه هایی خوشه می چینند که در اوایل دهه هفتاد با جسارت جمعی از شاعران جوان خراسان نظیر علیرضا سپاهی لایین و محمد رمضانی فرخانی در تمام کشور جریان ساز شد.
وی با اشاره به اینکه فخامت، مؤلفه ذاتی شعر خراسانیان است، گفت: به نظر من یکی از کارکردهای تجربیات علیرضا بدیع در غزل خراسان، برخلاف نظر بسیاری این است که او توانسته در پاره ای موارد که فخامت، دست و پای شعر او را می بسته، از این فخامت فاصله بگیرد.
شفاعی، بدیع را از معدود شاعران خراسانی دانست که جسارت عاشقانه سرایی محض به خود داده اند و افزود: البته او در این حیطه گاه چنان تندروی می کند که به دامن سانتی مانتالیزم می افتد.
نکته دیگری که شفاعی به آن اشاره کرد تهی بودن شعر بدیع از شناسنامه اقلیمی بود؛ وی گفت: نیما به ما آموخت که توجه به اقلیم به معنای قافیه کردن نام یک شهر نیست، بلکه به معنای آن است که شاعر در ساختار، زبان و تصویر خاستگاه خود را که با گوشت و پوست لمس کرده بازتاب دهد چه آنکه زمستان اخوان را تنها کسانی خوب درک می کنند که زمستانهای دهه چهل مشهد را به چشم دیده باشند.
شفاعی گفت: سؤال من این است که نیشابوری که بارها از دل تهاجمهای خونین سر بر آورده و دومین شهر فرهنگ ساز جهان اسلام بوده در شعر بدیع کجاست؟ نیشابوری که بوی شک خیام، عارفانگی عطار و رندانگی ابوسعید بدهد؟
در این مراسم همچنین عباس کرخی و ابراهیم لکزیان شاعران نیشابوری به سابقه شعری و ضعف و قوتهای غزلهای علیرضا بدیع اشاره کردند.

  

 

 

 

تا بهانه ای دیگر ...

/ 33 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
hamed

دو جلسه از بحث آزاد به زبان انگليسي در فرهنگسراي سيمرغ و وكيلي گذشت و همچنان برگزار مي شود تا چند جلسه ديگر .......... كاري ديگر از گروه زبان انگليسي نيشابور ...... اگه خواستين بيايين در خدمتيم........... شرح قضيه رو خواستي ازم بپرس.............

ياسمی

سلام آقای بديع متاسفانه زيارت کتاب دست نداده تا استفاده کنيم و لذت ببريم سر بلند باشيد

دختر نارنج و ترنج

راستی ... یک به اضافه ی یک می شه : .... ؟ ... گرم ترین نقطه ی نگاهت را چند سالِ کبیسه انتظار بکشم ؟ ... ___________ قیمت برای مشتری : آغوشِ باز قلبی برای دلت بخر ! بخر که آخری ست در انتهای بی تو نشستن کنارِ من یک بوسه از لبانِ تو احساسِ نادری ست ... به روزم ؛ دلتنگ تر از همیشه سری بزن به حیاط خلوتم ...

سگ ولگرد

سلام آقای بديع شعراتون رو به تور پراکنده تو وبلاگها و انجمن های شعری مختلف خوندم و حالا خيلی خوشحالم که وبلاگ خودتونو پيدا کردم با اجازه لينکتون می کنم.

معصومه لمسو

سلام ما هم استفاده برديم خصوصا از نقد اقای مهدی موسوی معصومه و منصوره لمسو از بهشهر نميدونم ترانه لمسو -ساری از کجا اومده مهم نيست مهم اينه تو اون جلسه بوديم و استفاده برديم مانا باشی

گنج7دریا

وبلاگت بسیارجالب ومفید بود شما هم به ما سربزنید اگر برایتان ممکن میباشد وبلاگهای من را در لینکستان خود قرار دهید تا زیر سایه شما نسیمی به ما بوزد و بازدیدکنندگان شما گوشه چشمی به وبلاگ ما داشته باشند پیروز باشید به امید روزی که وبلاگهای من باعث شادی و امید شما دوست عزیز شود=> http://www.dvp.mihanblog.com گنج7دریا http://www.mamno-13.blogsky.com ورود 13- ممنوع/شرکت درجایزه800دلاری

اسب اتش

سلام نام من عشق است آيا مي شناسيدم ؟ هميشه از غزل های زيبای شما لذت ميبرمممممممممممممممممممم

محمدکاظم کاظمی

سلام عزیز. لابد شما موقع مطالعه موسیقی گوش می‌دهید. من البته چنین نیستم به‌ویژه وقتی در همین نزدیکی دیگرانی خواب باشند. پس باید زودتر این پنجره را ببندم که صدای موسیقی زمینه مخل استراحت اعضای خانواده نشود. البته می‌توانم صدای دستگاه را قطع کنم. ولی خوب در آن صورت بهانة ‌ای برای نوشتن این چند جمله پیدا نمی‌شود. پایدار باشی.

ونوس

لطفا از وبلاگ آقای خالد حردانی دیدن فرمایید. www.shapark.lxb.ir